Украина: Тешки борби во Доњецк, Русите го гранатираа и Херсон

Од:

Продолжуваат копнените битки во областа Доњецк во источна Украина. Русите се обидуваат да ја поместат линијата на фронтот западно од градот Доњецк, кој од 2014 година е под контрола на проруските сепаратисти, пренесува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Генералштабот на украинската армија соопшти дека руските сили се обидуваат да напредуваат кон нивните главни цели во регионот на Доњецк, градовите Бахмут и Авдијевка. Руските сили ги гранатираа двете области и користат запалива муниција во обид да ги запалат украинските одбранбени позиции, но со само ограничен успех, објави украинската војска.

Што се однесува до јужниот фронт, руските сили се уште се вградени на источниот брег на реката Днепар, објави украинската армија, додавајќи дека се гранатира областа на западниот брег, вклучувајќи го и градот Херсон, кој неодамна беше ослободен од украинските сили по повлекувањето на Русија.

Би можело да ве интересира

Путин: Западот „ја експлоатира“ Украина и го користи народот како топовско месо

А1он

Русите набавиле софтвер со кој би ставиле крај на оружјето кое ја „промени играта“ во Украина

А1он

Поранешен помошник на Путин: Рускиот претседател има план за бегство, се вика „Ноева арка“

Ана Ололовска

Британско разузнавање: Русите добија нова пратка ирански беспилотни летала камикази

Ана Ололовска

Украина: Русите распоредија неколку ракетни фрлачи во Запорожје

Ана Ололовска

Кремљ: Зеленски може да ја заврши војната утре ако сака

Ана Ололовска