Украина со нови санкции за руски компании и граѓани

Од:

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди да бидат воведени нови санкции кон руски компании и граѓани кои се вмешани во градежни активности на Крим.

На листата за санкции се и имињата на руски пратеници.

Санкциите се однесуваат на лица кои се вмешани во изградба на Керченскиот мост, кој ги поврзува Русија и Крим.

Со указот на Порошенко се предвидуваат и санкции против организаторите на локалните избори во регионите на источна Украина, што се под контрола на проруските сепаратисти.

Крим беше анектиран во 2014 година од Русија.

Би можело да ве интересира

Москва: Курдите да го почитуваат договорот за повлекување

Зеленски им порача на пратениците да одат на полиграф

Путин: Ердоган ги објасни целите на операцијата во Сирија, Турција го продолжи прекинот на огнот

Петмина загинати во престрелка на фарма во Ростовската област

Путин: Ситуацијата во Сирија е критична

Ана Ололовска

Горбачов: Крајот на Студената војна беше заедничка победа, но Западот ја приграби за себе

Ана Ололовска