Украина: Рускиот ров кај Бахмут го претворивме во гроб

Од:

Украинските сили успеале да уништат руски ров и да го „претворат во гроб“ во близина на градот Бахмут, за кој Русите и Украинците жестоко се борат со месеци, објави украинската гранична стража на својот официјален канал Телеграм.

„Пешадиска единица на Руската Федерација ископа импровизиран ров во дел од шумата. Нашите борци го открија нивното скривалиште и го погодија со минофрлачи. Петмина окупатори беа затрупани под урнатините, а уште четворица беа ранети по нападот што ја уништи конструкцијата “, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Митрополитот Павел во домашен притвор, мора да носи електронска нараквица

Ана Ололовска

Јапонија со нови санкции за Москва, нема да се извезуваат детските играчки во Русија

Украинските разузнавачки агенти упаднаа во киевско-печерската лавра, митрополитот Павел во домашен притвор

Ана Ололовска

Американски генерал: Не е веројатно дека Украинците ќе победат годинава

Ана Ололовска

Шојгу: Ќе ја зголемиме понудата на муниција

Ана Ололовска

Аналитичарите предвидуваат: Украина ќе се обиде да ги преполови руските војници

Ана Ололовска