Украина: Русите жестоко го гранатираат ослободениот Херсон, во градот нема струја

Од:

Неодамна ослободениот украински град Херсон ја загуби власта по силното руско гранатирање, објави регионалниот гувернер. Херсон беше окупиран од Русите во првите недели од инвазијата, а градот беше без вода и струја со недели по повлекувањето на Русија и влегувањето на украинските сили. Снабдувањето беше само делумно обновено минатата недела.

Јарослав Јанушевиќ, гувернерот на Херсонската област, ги обвини руските сили за гранатирањето што доведе до ново затемнување, додавајќи дека инженерите работат на поправки. Откако живееја под руска окупација речиси девет месеци, жителите на Херсон сега се соочуваат со гранати што редовно ги испукуваат руските сили откако се повлекоа на другата страна на реката Днепар.

Украинските вооружени сили денеска соопштија дека е намален бројот на руските сили во Олешки, град недалеку од Херсон на страната на реките Днепар под руска контрола.

„Непријателските сили се повлекоа од неколку населени места во регионот Херсон и се разотидоа во шумите во близина на автопатот меѓу Олешки и Хола Пристан“, соопшти армијата, мислејќи на автопатот што оди паралелно со реката Днепар во дел од територијата контролирана од Русија.

Би можело да ве интересира

Песков: Американските ракети со долг дострел дополнително ќе го ескалираат конфликтот

А1он

Руски функционер: Бахмут е оперативно опколен

А1он

Украина: Наместо тенкови ни требаат дронови

А1он

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

А1он

Бајден: Ќе разговарам со Зеленски за украинските барања за испорака на софистицирано оружје