Украина: Русите се подготвуваат за офанзива во Донбас

Од:

Украинските власти тврдат дека Русите испраќаат нови единици во регионот на Донбас, пред очекуваната офанзива во наредните недели.

Гувернерот на Доњецк Павло Кириленко потврди дека битките за регионот Доњецк се вжештуваат, додавајќи дека руските сили „уништуваат градови и села“.

Гувернерот на Луганск, Серхи Хајдај, тврди дека гранатирањето во неговата област престанало бидејќи „Русите штедат муниција за офанзива од големи размери“.

Во соопштението од Кабинетот на украинскиот претседател се наведува дека се уште се водат жестоки борби околу Бахмут и блиските градови Соледар и Вухледар.

Би можело да ве интересира

МААЕ: Во близина на Запорожје има се повеќе конфликти, се зголемува ризикот од нуклеарна несреќа

Ана Ололовска

Европски шампион загина во Украина: Од боксерскиот ринг отиде во првата линија, загина по тешки борби!

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Во Украина првпат срушивме американска паметна бомба

Ана Ололовска

Македонија не може да биде неутрална кога Русија го загрозува светскиот мир, вели Османи

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Украина ги доби британските тенкови „Челинџер“

Катерина Павлова-Николовска

Русите наводно го смениле командантот кој беше тешко поразен во голема тенковска битка