Украина: Русите сакаа да не измамат со тенкови на надувување, тие се издишаа

Од:

Украина објави дека руската армија се обидела да ја измами со тенкови на надувување, но дека тенковите биле дупнати и издишани, па руската финта не успеала.

„Руската армија се издиша во близина на Запорожје“, објавија Украинците.

„Додека нашите сојузници ја координираат испораката на тенкови во Украина, окупаторите исто така го зголемија присуството на тенкови во Запорожје. Сепак, слободниот воздух во овој регион очигледно не е погоден за гумените производи на окупаторите, така што тие се издишани без исполнување на нивната главна мисија“, се потсмеваа Украинците.

Поставувањето цистерни и возила на надувување всушност не е ништо ново. Тоа е тактика што Американците ја користеа и во Втората светска војна за да ги измамат и да ги наведат на погрешна насока Германците.

Русите често ја користеле оваа тактика за време на Студената војна. Меѓутоа, во ерата на модерната технологија и беспилотните летала, вештачките тенкови и возила многу полесно се забележуваат отколку во минатото, кога технологијата не беше толку напредна.

Би можело да ве интересира

Руски ракетен напад врз Одеса, има повредени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стрелков: Го советувам Путин да замолчи и да не ја отвора устата

Ана Ололовска

Русија бара работници за изградба на утврдувања на Крим – дневница до 90 долари

Путин: Британија најави испраќање тенкови и гранати со осиромашен ураниум, ако тоа се случи, ќе одговориме

Ана Ололовска

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

САД: Украина ќе ги добие нашите тенкови Абрамс до есен

Ана Ололовска