Украина: Русите распоредија неколку ракетни фрлачи во Запорожје

Од:

Руските сили распоредија неколку ракетни фрлачи во затворената нуклеарна централа во Запорожје во Украина, соопштија украинските власти.

Украинската нуклеарна компанија „Енергоатом“ соопшти дека руските војници кои ја окупирале централата поставиле неколку повеќецевни ракетни фрлачи „Град“ во близина на еден од шесте нуклеарни реактори.

Би можело да ве интересира

Стапува на сила забраната за рускиот дизел

Киев: Русија регрутира жени од казнените колонии

Смена на министерот за одбрана најавуваат украинските медиуми

Украинците не се повлекуваат од Бахмут вели шефот на Вагнер

Поранешен германски фудбалер станал двоен агент, шпиунирал за Русија

Зеленски: Ситуацијата на истокот на Украина е многу тешка