Украина: Нуклеарните реактори беа исклучени од електричната мрежа првпат по 40 години

Од:

Русија предизвика реална опасност од нуклеарна и радиоактивна катастрофа со нападите во кои сите украински нуклеарни реактори беа исклучени од електричната мрежа првпат по 40 години, објави денеска шефот на украинската компанија за нуклеарна енергија Енергоатом, Петро Котин.

dobivaj vesti na viber

Котин во соопштението наведе дека нуклеарната централа во Запорожје била повторно приклучена на електричната мрежа по руските воздушни напади во средата, а резервните дизел генератори во таа нуклеарна централа биле исклучени.

Министерот за енергетика Герман Галушченко претходно рече дека Украина очекува нејзините три нуклеарни централи, кои беа затворени во средата поради руски ракетни напади, да бидат повторно во функција до вечерва.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Песков: Размената на трговец на оружје за кошаркарката не е пресвртница во односите меѓу Русија и Америка

А1он

Русите набавиле софтвер со кој би ставиле крај на оружјето кое ја „промени играта“ во Украина

А1он

Поранешен помошник на Путин: Рускиот претседател има план за бегство, се вика „Ноева арка“

Ана Ололовска

Британско разузнавање: Русите добија нова пратка ирански беспилотни летала камикази

Ана Ололовска

Украина: Русите распоредија неколку ракетни фрлачи во Запорожје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку една жртва во огромниот пожар во московски трговски центар

Ана Ололовска