Украина: Русија има агенти во нашиот одбранбениот сектор, да ни ги предвиди потезите

Од:

Русија има агенти во одбранбениот сектор на Украина кои испраќаат информации до Москва и ѝ овозможуваат на Русија да ги предвиди украинските потези на бојното поле, изјави денеска Федир Вениславски, претставник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, обраќајќи им се на украинските парламентарци.

dobivaj vesti na viber

Вениславски предупреди дека Украина „не може да го потцени непријателот“, пренесува Ројтерс.

– Нивната главна разузнавачка управа, за жал, има многу агенти, вклучително и во нашиот одбранбен сектор. Мислам дека делумно ги разбираат следните чекори на нашите вооружени сили кои ќе ги видиме во блиска иднина – рече Вениславски.

Би можело да ве интересира

Втор ден референдуми на четири украински територии

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Путин би избрал да умре, но нема да признае пораз

Катерина Павлова-Николовска

Путин не блефира за нуклеарното оружје вели Борел

Катерина Павлова-Николовска

Една жртва и седуммина ранети во рускиот напад на Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност

(ВИДЕО) Зеленски: Присилно регрутираните да ја саботираат руската армија и да и даваат информации на Украина

Катерина Павлова-Николовска