Украина призна дека Русите постигнале успех во Бахмут

Од:

Украина призна дека руските сили постигнале одреден напредок во Бахмут, политички симболичен град кој со месеци беше сцена на жестока битка.

Вчера наутро, Володимир Зеленски рече дека загубата на Бахмут може да го поткопа моментумот на Украина, принудувајќи ја земјата на компромис со Владимир Путин. Подоцна, генералштабот на неговите вооружени сили соопшти дека руската офанзива има „одреден степен на успех“.

„Непријателските сили имаа одреден степен на успех во нивните дејствија насочени кон напад на градот Бахмут“, соопшти генералштабот во редовниот ноќен извештај. „Нашите бранители го држат градот и одбиваат бројни непријателски напади“, додаваат тие.

Но, претседателот на Здружениот Генералштаб, генерал Марк Мили, на американските пратеници им даде пооптимистичка оценка. „Русите не постигнаа никаков напредок во и околу Бахмут“, рече тој.

„Значи, тоа е кланица за Русите“, вели тој.

Би можело да ве интересира

Руски градоначалник: Седум исчезнати во Нова Каховка по уривањето на браната

Ана Ололовска

Украина: По уништувањето на браната, полињата во Херсон би можеле да станат пусти

Ана Ололовска

Зеленски: Добивме сериозна, моќна понуда на авиони Ф-16

Ана Ололовска

Американско разузнавање: Русија стои зад нападот на браната

Ана Ололовска

Југот на Украина исчезнува под вода, катастрофата се протега до Крим: Хаос се очекува во следните денови

САД: Русите ја разнесоа браната, имаме доказ