Украина повторно ги повика руските војници да се предадат

Од:

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников денеска ги повика руските војници да го положат оружјето, ветувајќи им „живот и безбедност“.

dobivaj vesti na viber

– Сè уште можете да ја спасите Русија од трагедија и руската армија од понижување. Гарантираме веднаш живот, безбедност и правда за сите кои одбиваат да се борат, истакна Резников на руски јазик во видеото упатено до руските војници.

Тој додаде дека „ќе им се суди на тие што издале криминални наредби“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украинскиот министер за надворешни работи откри од каде се „крвавите пакети“: Сите се испратени од една европска адреса

А1он

Папата го спореди украинското страдање со нацистичка операција во Втората светска војна

А1он

Обид за атентат врз руски политичар

А1он

Песков: Американскиот воен буџет е „конфронтирачки“ кон Русија

А1он

Руски весник: Путин подготвува одговор за ограничувањето на цената на нафтата, има три опции

А1он

Столтенберг: НАТО стравува дека конфликтот во Украина ќе ескалира напролет

А1он