Украина потпиша договори за увоз на гориво

Од:

Украина потпиша договори за увоз на 300.000 тони дизел и 120.000 тони бензин, изјави вицепремиерката на Украина Јулија Свириденко.

dobivaj vesti na viber

Целта на увозот на гориво е да се покрие домашната потрошувачка во мај.

Според неа, од почетокот на инвазијата на 24 февруари, Русија уништила 27 складишта за гориво и нафтената рафинерија Кременчук во централна Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Десетина автобуси со војници вечерва го напуштија Азовстал

А1он

Русија и Украина се договорија за хуманитарен коридор за ранетите војници од Азовстал

А1он

УНХЦР: Украинките кои избегаа во Полска треба да добијат пристап до абортус

А1он

Остин побара од неговиот руски колега прекин на огнот во Украина

А1он

Шолц го повика Путин да се согласи на прекин на огнот во Украина

А1он

Република: Тајните преговори помеѓу руските и украинските генерали за ЕУ се зрак на надеж

А1он