Украина поканета на самитот на НАТО

Од:

Зеленски очекува земјите од НАТО да постигнат напредок во безбедносните гаранции за Украина кога Алијансата ќе се состане во јули.

Украина не е во НАТО, но беше поканета на самитот во Вилнус, Литванија.

„Да, бевме поканети, но би сакале да видиме соодветни чекори напред, со статусот што го имаме денес во нашите односи со НАТО“, рече претседателот Зеленски.

Тој им се заблагодари на земјите-членки на НАТО кои ја поддржуваат Украина на бојното поле, но истовремено ја истакна важноста од обезбедувањето безбедносни гаранции.

„Дури и да не можеме да бидеме во НАТО за време на војната, би сакале да имаме соодветни безбедносни гаранции на патот кон НАТО“, рече тој.

„На овој самит во Вилнус очекуваме соодветни чекори од земјите на НАТО, како и безбедносни гаранции, ќе работиме на тоа.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска