Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим: „Ова е клучен момент“

Од:

Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим, полуостров анектиран од Русија во 2014 година. Ова го изјави Тамила Ташева, претставник на Володимир Зеленски задолжена за Крим, откако неколку дена со нејзиниот тим разговарала за тоа какви чекори треба да преземе Украина во случај украинските сили да ја преземат контролата врз полуостровот.

dobivaj vesti na viber

Треба да се напомене дека ниту еден сериозен воен аналитичар не сугерира дека Украина наскоро би можела да биде во позиција да го ослободи полуостровот кој беше анектиран од Русија пред осум години, но украинските власти по ослободувањето на стратешки важниот град Лиман во регионот Доњецк се повеќе убедени дека е можно да се ослободи и Крим .

„Ова е клучен момент. Во моментов, сè се случува на таков начин што ослободувањето на Крим изгледа неизбежно“, рече Ташева, додавајќи: „Тоа можеби нема да се случи утре, но мислам дека ќе го ослободиме Крим многу побрзо отколку што мислев пред една година“.

Ташева вели дека „многу е важно да се осигура сè да е подготвено на време, а не кога ќе се случи“.

„Кога Русија го анектираше Крим во 2014 година, тие беа подготвени да воспостават свое владеење на полуостровот. И ние мора да бидеме подготвени“, додаде таа.

Би можело да ве интересира

Макрон: Ако сакаме одржлив мир, Украинците мора да го изберат моментот кога ќе преговараат

Ана Ололовска

Клинтон: Колку помалку руски војници во Украина толку помалку силувани и убиени жени

Ана Ололовска

Украина и Русија разменија 50 заробеници

Ана Ололовска

Макрон: Путин направи голема грешка кога ја започна војната во Украина

Ана Ололовска

Кличко: Киев може да остане без греење до пролет

Ана Ололовска

Чавушоглу: Во Украина е можно да се дојде до решение преку дипломатија

Ана Ололовска