Украина планира Германија да управува со нејзината железница за 10 години

Од:

Украина планира својата железница да ја отстапи на управување на германската „Дојче Бан“, изјави украинскиот премиер Алексеј Гончарук за време на „украинскиот појадок“ во Давос.

– Да, сакаме Германија да управува со нашата железница во наредните 10 години, рече Гончарук.
Претходно, украинското Министерство за инфраструктура потпиша меморандум за разбирање со германскиот железнички превозник „Дојче Бан“.

Премиерот Гончарук тогаш рече дека станува збор за логично продолжување на планот за реструктуирање на украинските железници, што го најави претседателот Володимир Зеленски минатиот септември.

Гончарук истакна дека не станува збор за изнајмување или продажба на украинската железница.

Би можело да ве интересира

Германската Влада одлучи да го отежне преземањето на германските фирми надвор од ЕУ за време на пандемијата

А1он

БМВ ќе произведува медицински маски

А1он

Германија ќе прифати до 500 малолетни бегалци

А1он

Вилер: Мерките во Германија даваат резултати, но ситуацијата не е решена

Ана Ололовска

Најмалку 331 дом за стари лица во Германија погодени со коронавирус

Ана Ололовска

Германското правосудство откри голема измама со испорака на десет милиони заштитни маски

Ана Ололовска