Украина: Нападнавме руска воздухопловна база на Крим, штетата е сериозна

Од:

Извор од украинската разузнавачка служба за Ројтерс изјави дека украинската безбедносна служба и морнарицата во текот на ноќта ја нападнале руската воздухопловна база Саки на Крим и предизвикале „сериозна штета“. Претходно, да потсетиме, руското Министерство за одбрана соопшти дека соборило 19 дронови над Крим и Црното Море.

Украинската јавна телевизија Суспилне објави повеќе детали. На аеродромот во тој момент имало најмалку 12 борбени авиони Су-24 и Су-30, како и системи за противвоздушна одбрана од типот Панцир. На аеродромот имало и база за обука за оператори со дронови.

Токму таквите беспилотни летала ги користат Русите за да ги координираат сопствените воздушни напади, но и за самите т.н. камикази беспилотни летала. Суспилне наведува дека за нападот биле користени беспилотни летала кои прво го преоптовариле рускиот систем за воздушна одбрана, а потоа биле лансирани ракети од типот Нептун.

Овие тврдења не се независно потврдени.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“