Украина: Нападната зградата на конзулатот на Азербејџан во Харков

Од:

Непознати напаѓачи денеска пукаа во зградата на азербејџанскиот конзулат во украинскиот град Харков, објави прес-службата на азербејџанското Министерство за надворешни работи.

Испукани се шест истрели кон вратите и прозорците на зградата на конзулатот, но нема жртви, се вели во соопштението.

Министерството за надворешни работи на Азербејџан објави дека, според податоците од надзорните камери, имало двајца напаѓачи.

Полицијата во Харков почна истрага за нападот.

Би можело да ве интересира

Зеленски го смени претседателот на Уставниот суд на Украина

Жарко Настоски

Зеленски: Ако нè нападне Русија, подготвен сум за војна

Жарко Настоски

Украина купува турски дронови и бродови за да ја засили одбраната

Жарко Настоски

СЗО со критики за Украина поради целосниот карантин

Ана Ололовска

40 полицајци повредени на денешниот протест во Киев

Жарко Настоски

Во Украина рекорден број на смртни случаи од последици од Ковид-19

Ана Ололовска