Украина: Напад со дронови на Киев, сите се соборени

Од:

Украинските власти соопштија дека противвоздушната одбрана соборила руски беспилотни летала во близина на Киев, чии остатоци предизвикале пожар во нестанбена зграда и дека во овој напад нема жртви.

Шефот на воената администрација на градот Киев, Сергеј Попко, извести дека Русија лансирала 12 беспилотни летала кон Киев, но дека украинските сили за воздушна одбрана ги идентификувале и уништиле „сите непријателски цели“ во воздушниот простор околу главниот град.

Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава соопшти дека Русија во текот на ноќта кон Украина лансирала вкупно 15 беспилотни летала Шахед од иранско производство, а украинските сили уништиле 14 од нив.

Остатоците од дронот паднале во западниот киевски кварт Свјатошино, предизвикувајќи пожар на површина од 200 квадратни метри во нестанбена зграда, се наведува во соопштението.

Според прелиминарните податоци, во моментов нема жртви, објави Попко на Телеграм, напоменувајќи дека информациите се прочистуваат.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: 300 животни се удавија во поплавена зоолошка градина по уништувањето на браната во Украина

Украинска армија: Знаеме зошто Русите ја разнесоа браната, тоа е хистерична реакција

По уништувањето на браната, нивото на водата во Нова Каховка порасна за повеќе од 10 метри

Русија: Го гранатираат нашиот регион што се граничи со Украина

(ВИДЕО) Украина: 16.000 луѓе во „критичната зона“ по уништувањето на браната

(ВИДЕО) Снимка од Херсон, градот веќе е под вода: Вистинската драма се очекува за два часа, луѓето се евакуираат

Горан Наумовски