Украина: Мртвите руски војници ги натоваривме во вагони, поготвени сме да и ги вратиме на Русија

Од:

Украинската војска војска објави дека ги натоварила телата на руските војници во вагони за ладење и е подготвена да ги испрати во Русија во согласност со меѓународното право, пренесува Ројтерс. Телата на руските војници се по борбите во Киев и регионот Чернихив.

dobivaj vesti na viber

„Согласно нормите на меѓународното хуманитарно право, а Украина строго се придржува до нив, по завршувањето на активната фаза на конфликтот, страните мора да ги вратат телата на армијата на друга земја. Украина е подготвена да ги врати телата на агресорот“, изјави Володимир Ламзин, шеф на украинската цивилно-воена соработка.

Ламзин рече дека неколку фрижидери се стационирани во различни региони низ Украина. Неколку стотици тела кои се наоѓале во зградата на периферијата на Киев се снимени од камерите на Ројтерс.

Би можело да ве интересира

ВО ЖИВО: Огромна вежба на НАТО, Украина се подготвува за руски напад во Донбас

Ана Ололовска

Зеленски го смени командантот на силите на територијалната одбрана

Ана Ололовска

Кулеба: Ќе притиснам за шестиот пакет санкции против Русија, мора да го вклучи и ембаргото на нафтата

Ана Ололовска

Мекдоналдс ги продава рестораните во Русија поради војната во Украина

Украинец: Русите пукаа во мене, па ме закопаа жив

Ана Ололовска

ВИДЕО: Украинските војници кои го бранат Харков дошле до руската граница, тврди украински гувернер

Ана Ололовска