Украина: Ја пробивме одбраната кај Бахмут, уништени се моќни руски единици

Од:

Украинските сили ја пробија руската одбрана кај Бахмут, објави командантот на копнените сили Олександр Сирски.

Понатаму, Украинците велат дека се уништени некои од најподготвените руски единици, како што се 72-та, 83-та и 31-та бригада.

Би можело да ве интересира

Украина: Русите вчера загубија стотици војници

Украина: Досега уништивме 5.000 руски беспилотни летала

Пукна нафтовод во западна Украина, избувна голем пожар

Горан Наумовски

Медведев: Нема да застанеме додека не ги ослободиме старите руски земји

Русија регрутира сиромашни Кубанци да се борат во Украина

Горан Наумовски

Киев: Западот мора да ни каже колку долго ќе трае поддршката