Украина и Русија разменија 50 заробеници

Од:

Руското Министерство за одбрана и шефот на кабинетот на украинскиот претседател соопштија дека двете земји денеска размениле 50 заробеници.

Претходно денеска, официјален претставник назначен од Русија во окупираната област Доњецк објави дека Москва и Киев ќе разменат заробеници.

Андриј Јермак, шеф на канцеларијата на Володимир Зеленски, извести за ослободување на 50 „заштитници на Украина“ и рече „дека размената на затвореници ќе продолжи до ослободувањето на последниот Украинец“.

„Се вратија бранителите на Мариупол и Азовстал, како и приведените во борбите во правец на Доњецк, Луганск и Запорожје“, напиша Јермак на Телеграм.

Русија најави дека ослободените ќе ги одведе во Москва на медицински преглед и рехабилитација.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Стапува на сила забраната за рускиот дизел

Киев: Русија регрутира жени од казнените колонии

Смена на министерот за одбрана најавуваат украинските медиуми

Украинците не се повлекуваат од Бахмут вели шефот на Вагнер

Поранешен германски фудбалер станал двоен агент, шпиунирал за Русија

Зеленски: Ситуацијата на истокот на Украина е многу тешка