Украина и Молдавија засега нема да добиваат ИПА фондови

Од:

И покрај препораката за кандидатски статус во ЕУ Украина и Молдавија нема да влезат во претпристапните фондови, јави дописничката на МИА од Брисел.

dobivaj vesti na viber

Ова денес го потврдија високи извори во Европската Комисија, по најавата дека се препорачува Украина и Молдавија да станат официјално земји кандидати за членство во ЕУ.

– Нема автоматизам тука, претпристапниот инструмент ИПА има регулатива, било која промена мора да биде препорачана од Европската Комисија, а потоа да се преговара со Советот и Парламентот на ЕУ, објаснија експертите во Европската Комисија.

За сега Украина и Молдавија ќе продолжат да добиваат средства од инструментот за земјите од соседството на ЕУ, а со тек на време се планира воведување на специфичен инструмент за реконструкција на Украина, кој нема да биде врзан ниту за претпристапните фондови за проширување, ИПА, ниту за инструментот за соседството на ЕУ.

– Ова не е нешто за што треба сега да бидеме загрижени, сметаат во Комисијата.

Претпристапните фондови ИПА 3 изнесуваат 14 милијарди евра за сите земји вклучени во политиката на проширување, Западниот Балкан и Турција.

Би можело да ве интересира

ЕУ следниот месец може да одобри комбинирани вакцини против коронавирусот

А1он

Србија e единствена земја-кандидат што не ја почитува одлуката на ЕУ за мерките за борба против тероризмот

А1он

Работници од окупираната нуклеарна централа за Би-Би-Си: Русите нè имаат на нишан, тука изградија база

Уцената на Калуш Оркестра за „чистка“ на сцената од Руси не успеа, нема да настапат на фестивалот

Велика Британија, Данска и Германија најавија дополнителна воена помош за Украина

А1он

ОН негираат дека Анкара од Киев добила поевтино жито

Ана Ололовска