Украина го суспендира авионскиот и железнички сообраќај со странство

Од:

Украина од петок, 27 март, привремено го прекинува комплетниот авионски и железнички сообраќај со другите земји во обидот да го спречи ширењето на коронавирусот, пренесоа украинските медиуми, повикувајќи се на изјава на министерот за внатрешни работи Арсен Аваков.

Аваков ги повика Украинците брзо да одлучат дали сакаат да се вратат во татковината или да останат во странство, додаваат британските медиуми.

-Имате два дена. Така што, ајде, вратете се, драги наши. Потоа, ако седнете во некоја убава колиба, останете таму уште малку, ако така одлучите, рече Аваков.

Би можело да ве интересира

СЗО одобри испитување на африканските растителни лекови за Ковид-19

Ана Ололовска

Протести во Мадрид поради новите рестриктивни мерки

Ана Ололовска

За Британците кои ќе ги прекршат новите правила на самоизолација предвидени се казни и до 10.000 фунти

Ана Ололовска

Индепендент: Жителите на Лондон можеби ќе мора да работат од дома неделава

Ана Ололовска

Група француски пратениците повикуваат на „масовна“ вакцинација против сезонскиот грип

Ана Ололовска

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 31 милион

Ана Ололовска