Украина го повикува светот: Престанете да се плашите од Русите, тие се безнадежни случаи

Од:

Украинското Министерство за одбрана објави на Твитер дека руската армија „не е втората армија на светот, туку насилници, освојувачи и силувачи. Безнадежни случаи“, додавајќи дека „светот мора да престане да се плаши од Русија“.

dobivaj vesti na viber

Нуклеарните закани на Русија во последните недели предизвикаа загриженост ширум светот, откако Владимир Путин рече дека ќе ги „заштити“ новоприпоените украински региони со „сите расположливи средства“.

„По Мариупол, Буча и ракетните напади, нема да бидеме заплашени од нуклеарно оружје. Им порачуваме на сите наши партнери да престанат да се плашат од Русија. Тоа не е втора армија на светот, тоа се напаѓачи и силувачи“, стои во соопштението на украинското Министерство за одбрана.

Би можело да ве интересира

Зеленски: Украина подготвува контрамерка против руските намери

А1он

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска