Украина го повика Црвениот крст да го посети озлогласениот затворски логор Оленивка

Од:

Украинските власти го повикаа Црвениот крст да спроведе мисија во озлогласениот затворски логор во источниот дел на земјата окупиран од Русија, пишува Би-Би-Си.

Шефот на кабинетот на украинскиот претседател, Андриј Јермак, побара Црвениот крст да го посети затворот Оленивка во Доњецк во рок од три дена.

„Едноставно не можеме да губиме повеќе време. Во прашање се човечки животи“, напиша тој на Твитер.

Минатиот месец Црвениот крст се обиде да обезбеди пристап до кампот, но рече дека тоа било одбиено од руските власти.

Затворот Оленивка е под контрола на властите во Доњецк поддржани од Русија од 2014 година, а се вели дека условите се исклучително лоши.

Во јули, десетици украински затвореници беа убиени во експлозии во логорот, за кои двете страни се обвинуваат една со друга. Киев рече дека затворот бил цел на Русија за да ги уништи доказите за тортура и убиства, додека Москва ги обвини украинските ракети. Без независна истрага, сепак, вистината останува непозната.

Би можело да ве интересира

Мекгрегор: Русија нема да престане до целосен пораз на Украина

Предраг Петровиќ

Имотот на украинските олигарси на Крим вреди милијарди

Американски волонтер загина во Бахмут

Захарова: ЕУ тоне во рецесија, а Украина ја влече на дното

Ана Ололовска

Павел повика на неограничена воена помош за Украина

Ана Ололовска

Путин: Ни се закануваат со леопарди, но ние ќе им донесеме нешто повеќе од тенкови

Предраг Петровиќ