Украина ги повлекува своите војници од КФОР

Од:

Украина ги повлекува војниците кои учествуваат во мировната мисија на КФОР, соопшти денеска Здружената команда на вооружените сили на Украина.

dobivaj vesti na viber

Се додава дека „враќањето на националниот контингент значи привремено суспендирање на нивното учество во мисијата на КФОР“ и дека во моментов се преземаат мерки за нивно враќање во земјата.

Во составот на КФОР има 40 украински војници.

Во март, украинскиот претседател Володимир Зеленски издаде декрет за повлекување на украинските мировни сили од сите мировни мисии во светот за одбрана на земјата по рускиот напад.

Извор МИА

Би можело да ве интересира

Зеленски во името на украинскиот народ ја прими наградата за демократија на град Атина

НАТО и порача на Русија дека не може да победи во нуклеарна војна

А1он

КФОР вежба одговор на кризни ситуации во Косово

А1он

Пет земји-членки на НАТО учествуваат во воената вежба во Унгарија

А1он

Ди Карло: ОН го поддржуваат територијалниот интегритет на Украина

Ана Ололовска

Стано: Референдумите во Русија се ескалација, ќе одговориме на соодветен начин

А1он