Украина ги моли ЕУ и Г7: Престанете да им издавате визи на Русите

Од:

Шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба ги повика сите членки на Европската унија и групата Г7, која ги обединува најсилните економии во светот, „да престанат да им издаваат визи на Русите“.

dobivaj vesti na viber

„Претседателот Зеленски е апсолутно во право кога инсистира на тоа. Мнозинството Руси ја поддржуваат војната против Украина. Нивното право да ги преминат меѓународните граници треба да им биде одземено додека не научат да ги почитуваат“, објави Кулеба на Твитер.

Би можело да ве интересира

Да избегне конфликти, Грузија на руските граѓаните ќе им овозможи да ја преминат границата и пешки

А1он

Песков: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

А1он

Казахстанскиот претседател вети заштита на Русите кои бегаат од мобилизацијата

А1он

Се појави Моцарт, пандан на озлогласениот Вагнер: И двете групи се именувани по композитори, но други сличности нема

А1он

Медведев: Русија има потполно право да употреби нуклеарно оружје

Катерина Павлова-Николовска

Последен ден од референдумите на окупираните украински територии