Укината пресудата за поранешниот австриски вицеканцелар Штрахе за случајот корупција

Од:

Судот во Виена ја укина пресудата на поранешниот австриски виц еканцелар Хајнц-Кристијан Штрахе во случајот за корупција.

dobivaj vesti na viber

Штрахе беше осуден на 15-месечна условна казна минатата година, откако беше обвинет за промена на законодавството во корист на сопственик на приватна болница.

Вишиот регионален суд во Виена утврди дека претходното судење не ги земало доволно предвид потенцијалните текстуални пораки, кои би можеле да доведат до негово ослободување, изјави денеска портпаролот на судот.

Случајот се однесува на донации во 2016 и 2017 година за екстремно десничарската Партија на слободата на Штрахе од страна на оператор на болницата во Виена, кој бил пријател на Штрахе.

Штрахе, кој во времето на донациите беше претседател на партијата, беше обвинет дека помогнал да се промени законот за да се фаворизира бизнисот на неговиот пријател, откако тој станал вицеканцелар.

Штрахе, служеше како вицеканцелар во коалициската влада под конзервативниот канцелар Себастијан Курц помеѓу 2017 и 2019 година.

Владата пропадна поради видеото направено на кое Штрахе очигледно им продава услуги на Русите во вила на Ибица, потсетува ДПА.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Климатски активисти полеаја со боја уметничко дело во музеј во Австрија

А1он

Директор на хуманитарна организација осуден на 12 години поради помагање на Хамас

А1он

Суд во Тексас пресуди Алекс Џоунс да плати 50 милиони долари оштета за клевата

Горан Наумовски

Градоначалниците на европски метрополи насамарени, разговарале со лажен Кличко

Катерина Павлова-Николовска

Судското рочиште меѓу „Интракат“ и штипски „Бетон“ закажано на 3 декември

А1он

Виенски институт за меѓународни економски студии: На ЕУ и е потребна нова стратегија за Западен Балка

А1он