Учебната година во Австрија најверојатно ќе почне нормално и без маски

Од:

Новата учебна година во Австрија, според идејата на министерот за образование Хајнц Фасман, ќе почне нормално и без маски за време на настава.

dobivaj vesti na viber

Министерот ќе го претстави својот конечен план за новата учебна година кон средината на овој месец.

Според локалните медиуми, јасно е дека Фасман сака нормален почеток на учебната година во септември.

За разлика од последните два месеци од изминатата учебна година, кога одделенијата беа поделени и се одржуваше настава во смени, од септември сите деца треба повторно во исто време да одат на часови, како во нормални услови.

Планирано е повторно да почне и наставата по музика и физичко образование.

Ограничувањата ќе се применуваат само доколку новиот „систем на семафори“, кој ја покажува состојбата на „заразеност“ во општината, се смени зелено во жолто, портокалово или црвено светло.

Кога тоа ќе се случи, се очекуваат препораки од Министерството за здравство за натамошно дејствување.

На жолто и портокалово се очекува укинување на пеењето, а часовите по физичко ќе бидат преместени од сала под отворено небо.

Може да се очекува и делумна обврска за носење маска.

Кога семафорите ќе покажат црвено светло, тоа ќе значи дека во таа општина училиштата ги затвораат вратите и децата почнуваат да учат од дома.

Во однос на обврската за носење маски во училиштата, Фасман се спротивстави на барањето на синдикатот на наставниците. Според него, невозможно е да се бара од децата шест часа да носат маски.

Би можело да ве интересира

Во Австрија поради високата инфлација ќе се зголемат платите на политичарите

А1он

Поради штрајк во прекин железничкиот сообраќај во Австрија

А1он

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Големи протести во Кина поради мерките против Ковид: „Укинете го локдаунот“

Ана Ололовска

Кина го објави првиот смртен случај од корона по речиси половина година

Ана Ололовска

Во Пекинг расте бројот на заразени со коронавирус, се воведуваат нови мерки

Ана Ололовска