Убиени нигериски ученици за време на тестирање

Од:

Девет ученици загинаа при напад врз едно приватно училиште во североисточниот дел на Нигерија. Децата биле убиени додека решавале тестови.

dobivaj vesti na viber

Нападот се случил во градот Маидугури, кој се наоѓа во областа позната како упориште на исламската екстремистичка група Боко Харам.

Полицијата се уште не се огласила официјално во врска со нападот. Боко Харам, што во буквален превод значи „западното образование е грев“, е одговорна за повеќе напади врз училишта во североисточниот дел на Нигерија.

Од 2009 година во нападите извршени од оваа група загинале околу 3.600 лица.

Би можело да ве интересира

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска