Убиени најмалку 260 цивили во вооружен напад во Етиопија

Од:

Најмалку 260 цивили се убиени во напад на вооружени лица во западниот етиопски регион Оромија.

dobivaj vesti na viber

Според едно лице, кое учествувало во закопувањето на телата во масовни гробници, убиени се 260 цивили. Друго пак, тврди дека убиени се 320 луѓе.

Претходно, премиерот Аби Ахмед го осуди тоа што го опиша како „ужасни дејствувања“ во Оромија. Но, тој не наведе детали.

„Нападите врз невини цивили и уништувањето средства за живот од страна на нелегални и нерегуларни сили се неприфатливи“, напиша Ахмед на Твитер.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку 1.900 деца во Етиопија починале лани од глад

А1он

Цивилите во Тиграј жртви на воени и злосторства против човештвото

Ана Ололовска

Бунтовниците од северот на Етиопија прифатија прекин на огнот

Етиопија прогласи хуманитарно примирје во Тиграј

А1он

Повеќе од 300 цивили се убиени во бомбардирања во Етиопија во последните три месеци

А1он

Етиопија ја укина вонредната состојба

Ана Ололовска