Убиени двајца припадници на Боко Харам

Од:

Нигериските војници уапсија 26 осомничени припадници на исламистичката организација Боко Харам, а убија двајца во рацијата извршена по нападот во кој загинаа двајца индиски државјани.

Рацијата е извршена во градот Мајдигури, каде се наоѓа базата на Боко Харам.

„Во операцијата се уапсени 26 терористи и убиени најмалку двајца осомничени припадници на Боко Харам. Некои од убиените и уапсените се одговорни за убиството на двајцата Индијци, еден свештеник и уште неколку убиства претходно во Мајдигури“, се наведува во соопштението на специјалната воена единица во овој регион.

Напаѓачите, са кои постои сомневање дека се припадници на Боко Харам, во средата извршиле напад врз една фабрика во Мајдигури, при што убиле двајца индиски државјани и украле околу 600 долари.

Би можело да ве интересира

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

А1он

Повеќе од 12 милиони деца во Нигерија не одат во училиште поради страв од киднапирање

А1он

Убиени 18 лица во џамија во Нигерија

Ана Ололовска

Најмалку 25 загинати во пожар во илегална рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Вооружени лица нападнаа затвор во Нигерија и ослободија 1.000 затвореници

Leave a Comment

15 − 2 =