Убиени двајца припадници на Боко Харам

Од:

Нигериските војници уапсија 26 осомничени припадници на исламистичката организација Боко Харам, а убија двајца во рацијата извршена по нападот во кој загинаа двајца индиски државјани.

dobivaj vesti na viber

Рацијата е извршена во градот Мајдигури, каде се наоѓа базата на Боко Харам.

„Во операцијата се уапсени 26 терористи и убиени најмалку двајца осомничени припадници на Боко Харам. Некои од убиените и уапсените се одговорни за убиството на двајцата Индијци, еден свештеник и уште неколку убиства претходно во Мајдигури“, се наведува во соопштението на специјалната воена единица во овој регион.

Напаѓачите, са кои постои сомневање дека се припадници на Боко Харам, во средата извршиле напад врз една фабрика во Мајдигури, при што убиле двајца индиски државјани и украле околу 600 долари.

Би можело да ве интересира

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

А1он

ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

А1он

Leave a Comment

7 − 1 =