Убиени 29 ученици и наставник во средно училиште во Нигерија

Од:

Исламски екстремисти убија денеска 29 ученици и еден наставник во напад врз средно училиште со интернат во североисточниот дел од Нигерија.

dobivaj vesti na viber

Дел од преживеаните во нападот тврдат дека дел од децата се живи запалени во нападот пред зори врз средно училиште.

Според западни медиуми, за нападот најверојатно одоговорни се од екстремистичката група Боко Харам.

Десетици училишта беа опожарени и непознат број деца убиени меѓу повеќе од 1.600 жртви од екстремистите од 2010 година досега на североисток во Нигерија.

Би можело да ве интересира

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска