Убиени 12 цивили во ракетен напад на џихадистите во Сирија

Во ракетен напад на џихадистите врз село во Сирија, кое е под контрола на властите, загинале 12 цивили.

Во истиот напад, кој е извршен јужно од градот Алепо во истоимената провинција, повредени се 15 лица.

Медиумите за нападот ја обвинуваат џихадистичката група Хајат Тахрир ал Шам, поранешен огранок на Ал Каеда во Сирија.

Повеќе од 370.000 луѓе загинаа од почетокот на војната во Сирија.

Би можело да ве интересира

Путин до Асад: Русија ќе продолжи да ја поддржува сириската Влада

Русија негира дека нејзини војници се борат во северозападна Сирија

Ана Ололовска

Најмалку 11 загинати во експлозија на автомобил-бомба во Сирија

Најмалку 11 загинати во експлозија во сирискиот град Африн

Ана Ололовска

Ирак започна операција за обезбедување на пустината на границата со Сирија

САД бараат Германија да испрати копнени сили за борба против ИД во Сирија