Убиен проруски началник, украински дипломат објави фотографија од телото: „Елиминиран еден од предавниците“

Од:

Утрово е убиен Дмитриј Савлученко, проруски политичар назначен од руските сили за шеф на администрацијата за млади, семејство и спорт во окупираниот град Херсон. Информацијата ја потврди руската агенција РИА Новости.

dobivaj vesti na viber

РИА наведува дека Савлученко е убиен „во терористички напад“.

Украинците, логично, сосема поинаку ја дочекаа смртта на Савлученко.

„Нашите партизани забележаа уште една победа“, објави на Фејсбук Серхиј Клан, советник на началникот на воената администрација на регионот Херсон, додавајќи: „Проруски активист и предавник утрово беше разнесен во неговиот автомобил во Херсон“.

Украинскиот дипломат и поранешен амбасадор на таа земја во Австрија, Олександр Шерба, на Твитер објави фотографија од мртвото тело на Савлученко, на која се гледа и уништениот автомобил.

„Дмитриј Савлученко, еден од предавниците во окупираниот Херсон, утрово е елиминиран. Животот на предавникот е краток деновиве во Украина. Ќе не пречекаат со цвеќе“, напиша Шерба.

Би можело да ве интересира

Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над 43.000 руски војници

Ана Ололовска

Русија не прифаќа демилитаризација околу нуклеарката Запорожје, вели претставникот во ОН

А1он

Резников: Во Украина пристигнаa ракетни фрлачи од Велика Британија

А1он

Русите подготвуваат измама за Зеленски, соопшти украинската разузнавачка служба

А1он

Валас: Малку е веројатно дека Путин ќе успее да ја окупира Украина

Финансиска помош од 1,5 милијарди евра за Украина најавени на донаторска конференција

Горан Наумовски