Убиен новинар во напад на бомбаш самоубиец во Сомалија

Од:

Во напад на бомбаш самоубиец од групата Ал Шабаб во Могадишу е убиен познат сомалиски новинар, а се повредени уште неколку лица.

Новинарот Абдиазиз Мохамед Гулед, познат како Абдиазиз Африка, известуваше за активностите на терористичката група Ал Шабаб за сомалиското државно „Радио Могадишу“.

Ал Шабаб потврди дека стои зад убиствата, а оваа исламистичка организација често изведува слични терористички напади.

Во нападот, кој се случил во близина на прометен ресторан, се повредени четири лица. Еден од повредените е директорот на Сомалиската национална телевизија, објави медиумската куќа на Твитер.

Би можело да ве интересира

Во терористички напад во Сомалија убиени најмалку пет лица и над 15 повредени

Најмалку тројца загинати при самоубиствена напад во Могадишу

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотна експлозија разнесе комбе со фудбалери во Сомалија, петмина загинаа

Жарко Настоски

Осум лица загинаа при експлозија во Могадишу

Ана Ололовска

Над 100 загинати во нападите на исламистите од Ал-Шабаб врз двете воени бази во Сомалија

Ана Ололовска

Најмалку 23 загинати во исламистичките напади врз две воени бази во Сомалија

Ана Ололовска