Убиен лидерот на Ал Каеда за јужниот дел на Азија

Од:

Лидерот на терористичката мрежа Ал Каеда за јужна Азија, Асим Умар е убиен во заедничка авганистанско-американска воена акција, соопштија авганистански безбедносни извори.

Би Би Си објави дека Умар, кој бил шеф на Ал Каеда за индискиот субконтинент, е убиен во напад врз талибански позиции во авганистанската провинција Хелманд на 23 септември, соопшти авганистанскиот Национален директорат за безбедност.

Во истата акција биле убиени и 40 цивили.

САД и Ал Каеда се уште ја немаат потврдено информацијата за убиство на Умар.

Би можело да ве интересира

При лавини во Кашмир и во Авганистан загинаа 126 лица

А1он

Две деца загинаа, а девет лица се повредени во две експлозии во Авганистан

Ана Ололовска

Снегот и лавините го парализираа животот во Авганистан

Ана Ололовска

Двајца американски војници загинаа во експлозија на подметната бомба во Авганистан

Ана Ололовска

Цената на досегашните војни на САД – Авганистан над 910 милијарди долари

Ана Ололовска

Талибанците согласни за прекин на огнот во Авганистан

Ана Ололовска