Уапсени последните двајца палестински бегалци од израелскиот затвор Гилбоа

Од:

Двајцата затвореници, последни од шестемината палестински бегалци, кои на 6 септември избегаа од затворот Гилбоа, се пронајдени и приведени во источниот дел на градот Џенин, јавија денеска западните агенции, повикувајќи се на израелската полиција.

Израелските сили ги лоцираа во овој град и успеаја да ги фатат, откако пред половина месец ископаа тунел и избегаа од израелскиот затвор со силно обезбедување.

Двајцата мажи беа пронајдени во источниот дел на градот Џенин, соопшти денеска полицијата на Твитер.

-Најеф Камамџи и Мунадел Јакуб Инфаат се предадоа откако армијата и полицијата ја опколија куќата во која се криеја во Џенин, изјави портпаролот на израелската армија Авичај Адреи.

На Твитер беа објавени и фотографии од нивното апсење.

Откако затворениците избегаа од затворот Гилбоа, во северен Израел, првото големо бегство од палестинскиот затвор по 20 години, по нив почна голема потрага.

Двајца од нив беа заробени во близина на градот Назарет на 10 септември, додека други двајца беа уапсени два дена подоцна.

Би можело да ве интересира

Првиот случај на нова мутација на Делта варијантата забележан во Израел

А1он

Израел се подготвува за евентуален напад врз иранските нуклеарни постројки

Лекот „Регенерон“ против Ковид-19 пристигна во Израел, но повеќето пациенти го одбиваат

Ана Ололовска

Меркел: Германија се уште сноси одговорност за Израел

Двајца израелски министри се сретнаа со Абас во Рамалах

Ханија: Израел продолжува со политиката на окупација