Уапсени осум луѓе од Ал Каеда во Турција

Од:

Турската полиција уапси осум луѓе осомничени за врски со терористичката мрежа Ал Каеда во западна Турција.

Полицијата се сомнева дека приведените биле во тренинг-кампови на Ал каеда и врбувале членови во Турција за терористичката мрежа.

По четирите самоубиствени бомбашки напади во Истанбул во ноември 2009 година, во Турција редовно се апсат приврзаници на Ал Каеда.

Над 60 луѓе досега се жртви на активностите на оваа терористичка организадија.

Локалниот огранок на Ал Каеда досега во Турција ја има одговорноста за нападите на две синагоги, британскиот конзулат и филијалата на една британска банка.

Би можело да ве интересира

Муслиманската заедница бара брзо да се расветли крвавиот инцидент во џамијата во Тирана

Жарко Настоски

ВИДЕО: Напаѓач со нож избоде петмина луѓе во џамија во Тирана

Жарко Настоски

ВИДЕО: Масакр во Сомалијa – бомбаш самоубиец со кола влета во толпа и уби најмалку 20 луѓе

Жарко Настоски

САД ги отстрануваат Хутите од списокот со терористички групи

Ана Ололовска

Пакистан го ослободи осудениот за обезглавувањето на американскиот новинар Перл

Жарко Настоски

Вашингтон: Пакистан да дозволи САД да организираат судење за убиецот на новинарот Даниел Перл

Жарко Настоски

Leave a Comment

19 − 6 =