Уапсени 23 лица кои илегално внесле околу 10.000 мигранти во Велика Британија

Од:

Во Франција и во Холандија уапсени се 23 лица осомничени за криумчарење на околу 10.000 мигранти кои во ладилници биле транспортирани во Велика Британија.

Ирачко-курдската мрежа криумчари на луѓе беше разбиена од француската погранична полиција во соработка со француската и холандската полиција со поддршка од Европол и Евроџаст.

– За време на претресот на повеќе локации полицијата пронашла илегални мигранти, кои се одведени на сигурно место, соопшти Европол.

Во Франција уапсени се 19, а во Холандија четири лица, додека во петте рации одземена се оружје и возила.

Мигрантите плаќале по 7.000 евра за опасното патување во пренатрупаните камиони ладилници. Уплатите се вршеле преку тајниот банкарски систем „хавала“, со кој управувал осомничен од Холандија.

Постои сомневање дека криминалната група преку незаконски активности се стекнала со околу 70 милиони евра.

Би можело да ве интересира

Истражување: Над 80 проценти од Британците не ја почитуваат самоизолацијата

Ана Ололовска

Рекорден број заразени со Ковид-19 во еден ден во Велика Британија

А1он

Џонсон ги објави новите рестриктивни мерки во Британија

А1он

Нови рестриктивни мерки во Англија- пабовите, баровите и рестораните со пократко работно време

Ана Ололовска

Тереза Меј ја обвини владата дека му се заканува на интегритетот на Велика Британија

Ана Ололовска

Со успешна вакцина Британија до лето ќе се врати во нормала

Ана Ололовска