Уапсени 12 екстремисти во Германија

Од:

Во полициска акција против десничарскиот екстремизам, спроведена денеска во шест германски покраини, уапсени се 12 лица осомничени за припадност на терористичка група.

„Полициска претрес е извршен на 13 локации, а претресот започнал од пет лица претходно познати на властите“, соопштија од Обвинителството во Карлсруе.

Терористичката организација планирала напади врз полицијата и припадниците на малцинствата.

Според германското сојузно обвинителство наводно петтемина формирале организација во септември 2019 година со цел да се наруши поредокот во Германија, а за постигнување на својата цел планирале напади врз политичари, баратели на азил и муслиманите, за да предизвикаат воена состојба.

Уште осум лица се под сомнение дека финансиски ја помагале групата, набавувале оружје и планирале да учествуваат во идните напади.

 

Би можело да ве интересира

Јенс Шпан: Германија е на почетокот на епидемијата на новиот коронавирус

А1он

Потврден 17-от случај на коронавирус во Германија, над 80.000 заразени во целиот свет

Ана Ололовска

Лашет најави дека е подготвен да се кандидира за лидер на партијата ЦДУ

А1он

Најмалку 18 деца се повредени од влетувањето на автомобил во карнавалската поворка во Волкмарсен

Ана Ололовска

Возачот кој повреди најмалку 15 луѓе на карневал во Фолкмарсен е германски државјанин

А1он

Со автомобил влетал на карневал во Германија и повредил најмалку 15 луѓе, меѓу кои и деца

А1он