Уапсени 12 екстремисти во Германија

Од:

Во полициска акција против десничарскиот екстремизам, спроведена денеска во шест германски покраини, уапсени се 12 лица осомничени за припадност на терористичка група.

„Полициска претрес е извршен на 13 локации, а претресот започнал од пет лица претходно познати на властите“, соопштија од Обвинителството во Карлсруе.

Терористичката организација планирала напади врз полицијата и припадниците на малцинствата.

Според германското сојузно обвинителство наводно петтемина формирале организација во септември 2019 година со цел да се наруши поредокот во Германија, а за постигнување на својата цел планирале напади врз политичари, баратели на азил и муслиманите, за да предизвикаат воена состојба.

Уште осум лица се под сомнение дека финансиски ја помагале групата, набавувале оружје и планирале да учествуваат во идните напади.

 

Би можело да ве интересира

Димитров се сретна со новата германска амбасадорка Анке Гизеле Холштајн

А1он

Тагесшау: Прасињата не можат да се заразат со коронавирус

Ана Ололовска

Германската Влада е поделена околу студија за расно профилирање

Ана Ололовска

Нарачките за фабриките во Германија растат помалку од очекуваното

Ана Ололовска

Германците пијат повеќе алкохол за време на кризата со коронавирусот

Ана Ололовска

Бундесверот обучува кучиња да препознаваат коронавирус

Ана Ололовска