Уапсен сибирски шаман кој тргнал да го истера ѓаволот од Путин

Од:

Сибирски шаман кој пешки тргна на долг пат до Москва за да го истера ѓаволот од претседателот Владимир Путин е уапсен од руската полиција, јавија руските медиуми.

Полицијата на Бурјатија, руска република во источен Сибир, објави дека ноќеска го уапсила шаманот Александар Габишев на автопат кај Бајкалското Езеро. Тој бил вратен во родната Јакутија, каде го бараат поради извршено злосторство, соопшти полицијата.

Александар Габишев тргна пеш низ најголемата земја во светот во март и планираше да пристигне во Москва во 2021 година. Неговата желба беше да го избрка ѓаволот од Путин, откако ќе дојде во главниот град.

Во изминатите неколку недели, мала група следбеници, убедени од неговите изјави за рускиот претседател, му се придружија на патувањето од 5.000 километри помеѓу Јакутск и Москва. За него се снимени неколку репортажи објавени на руски државни канали, по што тој имал проблеми со локалните власти.

Би можело да ве интересира

Руските и силите на Асад влегуваат во градот Кобане

Руските сили ја преминаа Еуфрат, одат кон север

Лавров: Русија ќе работи на постигнувањето договор меѓу Сирија и Курдите

Ана Ололовска

Путин го покани Ердоган во следните денови да ја посети Русија

Ана Ололовска

Русија и Обединетите Арапски Емирати потпишаа договор вреден 1,4 милијарди долари

Лаврентјев: Нема да дозволиме конфликт меѓу турските и сириските сили