Уапсен поранешниот претседател на Киргистан

Од:

Поранешниот претседател на Киргистан, Алмазбек Атамбаjев е приведен.

Тој е уапсен во операција на специјалните сили на полицијата што траеше десетици часови во село Кои-Таш.

Полицијата повторно почна напад врз домот на Атамбjаев. Тоа беше нов обид за негово апсење, додека синоќа полицијата не успеа да го приведе поранешниот претседател, кој се соочува со обвиненија за корупција и злоупотреба на службената должност.

При синоќешниот обид за приведување на Атамбаjев тој отвори оган, при што еден специјалец загина, а 52 лица беа повредени, меѓу кои и новинари.

Toj беше претседател од 2011 до 2017 година.

Би можело да ве интересира

Двајца членови на делегацијата на киргистанскиот претседател во Москва заразени со коронавирус

А1он

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

А1он

Кубатбек Боронов избран за премиер на Киргистан

Ана Ололовска

Премиерот на Киргистан поднесе оставка поради корупциски скандал

А1он

Киргистанскиот претседател ги смени вицепремиерката и министерот за здравство поради бавни реакции во борбата против коронавирусот

Ана Ололовска

Протести во Киргистан, уапсени 60 лица за недозволен протест по повод 8 Март

А1он