Уапсен лидерот на полската екстремистичка десница поради антисемитизам

Од:

Лидерот на полската екстремистичка десница Јацек Миедлар денеска е уапсен поради јавно поттикнување на омраза кон Евреите.

Миедлар, кој е поранешен свештеник уапсен е во градот Вроцлав поради манифестот во кој ги обвинува Евреите за предавство на Полска во 1918 година, кога на земјата и беше вратена независноста.

Миедлар е еден од најконтроверзните и најпрепознатлив припадник на екстремната десница во Полска, а подолг период шири антисемитизам и исламофобија.

Во 2017 година на Миедлар му беше забрането да влезе во Велика Британија, каде планираше да учествува во марш против исламот.

Полското обвинителство пред неколку години покрена истрага против Миедлар поради тоа што за време на проповед ги нарече Евреите „рак рана“, но потоа се откажаа од случајот.

Би можело да ве интересира

Јарослав Качински најверојатно се враќа во владата како заменик премиер

Ана Ололовска

Три земји бараат од ЕУ економска помош за Белорусија

Ана Ололовска

Во Полска регистрирани рекордни 1.002 случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Полска и Литванија тврдат дека границата со Белорусија не е затворена

Ана Ололовска

Полска времено прекинува со воздушен сообраќај со Франција поради Ковид-19

Ана Ололовска

Полскиот Управен суд оцени дека премиерот Моравјецки „очигледно“ го прекрши законот со гласањето по пошта

Ана Ололовска