Уапсен израелски војник поради заканувачки пораки кон Нетанјаху

Од:

Израелската полиција уапси 21-годишен маж, осомничен дека на социјалните мрежи поставувал заканувачки пораки против премиерот Бенјамин Нетанјаху.

Осомничениот е војник, кој меѓу другото напишал дека „постои решение, а тоа е да се собори Биби (прекарот на Нетанјаху)“.

– Тоа се случи и претходно со премиерот кој е неправедно соборен, но сега имаме премиер кој ги соборува сопствените граѓани. Веројатно тоа ќе се повтори и оправдано ќе се случи, а полицијата која е негов слуга треба да биде каменувана до смрт. Тоа е решението, се наведува во заканувачката порака, пренесена од израелските медиуми, во која се алудира на убиството на некогашниот израелски премиер Јицак Рабин во 1995 година.

Нетанјаху неодамна пријави во полиција закани со смрт упатени кон него и неговото семејство.

Би можело да ве интересира

„Џерусалим Пост“: Ердгоан вети „ослободување“ на ал-Акса после Аја Софија

Ана Ололовска

Израелскиот министер повика повторно да се воведе карантин

Ана Ололовска

Макрон побара Израел да не анектира делови од Западениот Брег

Ана Ололовска

Во Израел нови 1.464 случаи, најголем дневен пораст на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Началничка од израелското Министерство за здравство загрижена за ситуацијата со Ковид-19 во земјата поднесе оставка

А1он

Кнесетот усвои вонреден закон за борба против Ковид-19

Ана Ололовска