Уапсен богат руски бизнисмен осомничен за перење пари

Од:

Како дел од напорите да се попречат потенцијалните криминални активности на руските олигарси и други лица поврзани со рускиот претседател Владимир Путин, британските власти уапсија богат руски бизнисмен осомничен за перење пари, објавија денеска британските медиуми.

Националната агенција за криминал соопшти дека повеќе од 50 полицајци од специјалистичка единица извршиле рација во домот на осомничениот во Лондон, и притоа се запленети голем број дигитални уреди и „значителна“ сума на готовина, пренесува АП.

Името на осомничениот не е објавено, но во официјалното соопштение се вели дека новата британска NCA, формирана оваа година, има значаен успех во истрагата за потенцијални криминални активности на олигарси и други луѓе поврзани со рускиот режим.

„Ќе продолжиме да ги користиме сите расположливи овластувања и тактики за да ја неутрализираме оваа закана. Апсењето дошло во моментот кога В. „Британија соработува со САД, Европската унија и други земји за да го прекине протокот на пари кон режимот на Путин“, се наведува во соопштението.

Велика Британија воведе санкции за повеќе од 1.300 поединци и ентитети, вклучително и 120 богати деловни лидери познати како „руски олигарси“, со имот проценет на повеќе од 130 милијарди фунти (160 милијарди долари), соопшти британската влада.

Би можело да ве интересира

Хорор во Лондон: Маж остави фетус во кутија пред болница

Горан Наумовски

Син 33 пати со нож го избодел неговиот татко во Лондон: „Немам што да изгубам, со години ме силуваше и малтретираше“

А1он

ВИДЕО: Пукање во Лондон, тешко повредено седумгодишно девојче

Градоначалникот на Лондон: Брегзит не функционира

А1он

Труење на божиќна забава во Лондон: Околу 200 луѓе завршиле во болница

А1он

(ВИДЕО) Стампедо на концертот на Асаке во Лондон: 8 однесени во болница, 4 во критична состојба

Горан Наумовски