Твитер ќе му го предаде претседателскиот налог на Бајден по положувањето заклетва

Од:

Твитер ќе му ја предаде контролата на претседателскиот налог @POTUS на Џо Бајден откако ќе ја положи заклетвата за американски претседател, дури и ако Доналд Трамп дотогаш не го признае поразот, соопштија американските медиуми.

Приватниот налог @realDonaldTrump, со околу 88 милиони следачи, стана едно од најмоќните оружја на Трамп за јавно оспорување на изборните резултати, а официјалната сметка @POTUS се користи главно за реобјавување на неговите приватни соопштенија, и има околу 32 милиони следачи.

Твитер претходно најави дека, откако Трамп ќе ја напушти функцијата, кон неговиот приватен налог ќе се однесува како и со сите други од кои се шират неточни информации.

Твитер долго време беше под притисок да го ограничи Трамп да ја употребува платформата за ширење на теории на заговор и дезинформации.

Би можело да ве интересира

Бајден најави разговори со Путин и Зеленски за смирување на тензиите меѓу двете земји

Ана Ололовска

Бајден: Резервите на нафта во САД ќе ги намалат цените на горивата

А1он

Доналд Трамп доби црн појас во теквондо

Ана Ололовска

Бела куќа: Бајден планира да се кандидира за претседател на следните избори

Ана Ололовска

Блумберг: Се очекува Бајден да објави ослободување на нафтените резерви

А1он

Бајден, најстариот американски претседател, го прослави 79. роденден