„Твитер“ избриша речиси 4 800 сомнителни налози поврзани со Иран

Социјалната мрежа Твитер соопшти дека избришала речиси 4.800 сомнителни налози. Станува збор за налози за кои постои сомнеж дека се поврзани со властите во Иран и кои служеле за промовирање на иранските државни интереси.

Твитер информира дека овие налози ќе бидат префрлени во јавната база на податоци што социјалната мрежа ја покрена лани за борба против дезинформациите.

Во базата покрај најновите, се наоѓаат и претходно избришани налози поврзани со Русија, Венецуела и шпанската област Каталонија.

Би можело да ве интересира

Иран заплени Британски танкер

Татјана Ташкова

Трамп: Соборивме ирански дрон

Рохани: Иран ги остава сите врати отворени за спас на нуклеарниот договор

Иран запленил танкер со нафта во Ормутскиот теснец, Британија побара објаснување

Зариф: Трпиме најбрутална форма на економски тероризам

Ана Ололовска

Британија испраќа нов брод во Персискиот Залив