Твитер го блокира ајатолахот Хамнеи поради закани кон Трамп

Од:

Твитер блокираше еден од налозите на иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, поради прекршување на правилата на платформата.

Таквиот потег е преземен откако Хамнеи објави твит од неговиот налог @khamenei_site, во кој пишува „Одмаздата е неизбежна“ и сподели слика на голфер кој наликува на Трамп под сенката на голем дрон.

Твитот е сфатен како закана поради убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани во американски напад, што ги обнови стравувањата за одмазда, пишуваат американските медиуми.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Мистериозна експлозија на израелски брод, обвинувања кон Иран

Во американски воздушни напади во источна Сирија убиени 17 проирански борци

Ана Ололовска

Маас му порача на Иран да ја прифати дипломатската понуда на Западот

Ана Ололовска

САД: Трпеливи сме со Иран, ама тоа има граници

Жарко Настоски

Иран: Жена почина од инфаркт, сепак однесена на бесење

Катерина Павлова-Николовска

Иран почна да ги ограничува инспекциите на МААЕ

Ана Ололовска