Твитер го блокира ајатолахот Хамнеи поради закани кон Трамп

Од:

Твитер блокираше еден од налозите на иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Хамнеи, поради прекршување на правилата на платформата.

dobivaj vesti na viber

Таквиот потег е преземен откако Хамнеи објави твит од неговиот налог @khamenei_site, во кој пишува „Одмаздата е неизбежна“ и сподели слика на голфер кој наликува на Трамп под сенката на голем дрон.

Твитот е сфатен како закана поради убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани во американски напад, што ги обнови стравувањата за одмазда, пишуваат американските медиуми.

Би можело да ве интересира

Париз и Берлин ја осудија егзекуцијата на учесник во демонстрациите во Иран

Ана Ололовска

Во Иран егзекутиран учесник на протестите

Катерина Павлова-Николовска

САД санкционираат 24 компании за искпораки во Русија, Пакистан и Иран

Ана Ололовска

Во Иран уапсени 12 лица осомничени за субверзивни активности

Стејт департмент: Ништо не укажува на тоа дека положбата на жената во Иран ќе се подобри

Ана Ололовска

Голема победа за жените во Иран: Укината е полицијата за морал, може да падне и обврската за носење хиџаб

Катерина Павлова-Николовска