Тужба против папата Бенедикт поради свештеник педофил

Од:

Жртва на свештеникот педофил Питер Х. поднесе тужба против папата Бенедикт XVI и други претставници на римокатоличката црква во Германија.

dobivaj vesti na viber

Како што пишуваат медиуми, во тужбата се наведува дека папата, прв поглавар на римокатоличката црква кој се повлекол од тоа место, знаел за сите околности, а свештеникот злоставувал и претходно.

Лицето го обвинува папата дека и покрај тоа што знаел за педофилските склоности на свештеникот, му дозволил да работи со деца и млади.

Папата Бенедикт, во време кога бил надбискупот Џозеф Рацингер, во почетокот на 1980-те години, го примил свештеникот во својата епархија иако тој бил казнет поради педофилија.

Во Баварија свештеникот злоставувал деца.

Иако кривичните дела се застарени, адвокатот на жртвата, Андреас Шулц поднесе тужба со што треба да се утврди вината на црквата.

Доколку судот дојде до заклучок дека свештеникот Питер Х. го злоставувал лицето што поднесе тужба, тогаш можно е црквата да биде принудена да му плати отштета.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Речиси 200 свештеници од католичката бискупија во Минстер осомничени за злоставување деца

А1он

Шпанија ја започна првата официјална истрага за злоупотреба на деца во Католичката црква

А1он

Бискупот од Келн понуди оставка поради скандалите со сексуална злоупотреба

Ана Ололовска

Поранешниот папа Бенедикт се извини на жртвите на сексуална злоупотреба во Католичката црква

Катерина Павлова-Николовска

Свештеници во Нов Зеланд силувале стотици деца со посебни потреби

Ана Ололовска

Минхенскиот надбискуп Маркс повикува на длабоки реформи во Римокатоличката црква по извештајот за злоставувања

А1он